Nowe przestrzenie szkolne powstaną w Szkole Podstawowej nr 15 oraz 18 w ramach projektu Szkoła z klimatem

Nowe przestrzenie szkolne powstaną w Szkole Podstawowej nr 15 oraz 18 w ramach projektu Szkoła z klimatem

W ramach projektu „Szkoła z klimatem” realizowanego przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą Szkoła Podstawowa nr 18 oraz Szkoła Podstawowa nr 15 przekształcą swoje wnętrza w przestrzenie zaprojektowane wspólnie z uczniami. Prace rozpoczną się 5 czerwca 2024 roku w SP 18, a dzień później, 6 czerwca, w SP 15.

W Szkole Podstawowej nr 18 projekt zakłada stworzenie dwóch przestrzeni dostosowanych do potrzeb dzieci starszych i młodszych. Z kolei w SP 15 zostanie urządzona wspólna strefa, która ma łączyć funkcje edukacyjne i wypoczynkowe. Oba projekty wyróżniają się przemyślanym wykorzystaniem elementów zielonych, począwszy od zielonych detali na ścianach, a na doniczkach z kwiatami kończąc. 

Projekty w szkołach powstały na podstawie pomysłów zgłoszonych przez młodzież pracującą na warsztatach projektowych. Uczniowie najlepiej znają potrzeby miejsca, które codziennie użytkują, dlatego wiedzą czego najbardziej im brakuje i co pomoże im wyciszyć się i zrelaksować pomiędzy lekcjami.

Pierwszym etapem realizacji tych pomysłów jest przemalowanie ścian na kolory inspirowane naturą, co ma na celu stonowanie dotychczasowej kolorystyki. Prace te wykonają konserwatorzy szkoły.

Potrzeba, która mocno przebijała się w obu placówkach to wprowadzenie natury do wnętrz szkół. Młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z uzdrawiającej roli zieleni w codziennym funkcjonowaniu. Każda szkoła będzie mieć swoje „drzewo”, swoje skrzynki z roślinami wkomponowane pomiędzy konary.

Dla najmłodszych użytkowników przewidziano zaciemnienie przestrzeni korytarza poprzez zacieniające rolety oraz namioty ciszy. W tej przestrzeni będzie zarówno możliwość wyciszenia jak i stymulacji sensorycznej. Na wyposażeniu znalazły się tablice sensoryczne czy projektor gwiazd.

W trosce o środowisko i edukację ekologiczną, wykorzystano również materiały z recyklingu, takie jak drewniane europalety, które zostaną przekształcone w siedziska.

W SP 15 uczniowie włączyli się w proces twórczy, projektując sentencje, które będą zdobić ściany, oraz planując przestrzeń na książki i gry oraz wymienialnie przyborów szkolnych.

W przestrzeniach dzieci w wieku młodzieżowym, pojawią się siedziska z europalet, ławki, poduszki kamienie, worki sako, które stworzą strefę relaksu. Będą też min. szachy, stół do gry w piłkarzyki, czy ogólnodostępny dystrybutor wody mineralnej. Każda strefa zostanie wyposażona w regulamin stworzony przez młodzież wraz z nauczycielami.

Wszystkie te działania mają na celu stworzenie miejsc, które w przyszłości staną się prawdziwymi oazami spokoju, gdzie każde dziecko będzie mogło znaleźć czas i przestrzeń na wyciszenie i regenerację.

Integralną częścią projektu Szkoła z klimatem jest stworzenie pokazowego ogrodu deszczowego w Szkole Podstawowej nr 11. Więcej o nim pisaliśmy w poprzednim artykule: https://www.jig.jaw.pl/szkola-z-klimatem-budowe-ogrodu-deszczowego-w-sp-11-rozpocznie-sie-na-koniec-maja/