Warsztaty Komunikacja bez przemocy w ramach projektu Szkoła z Klimatem

Warsztaty Komunikacja bez przemocy w ramach projektu Szkoła z Klimatem

Dni 26.02 i 1.03 upłynęły uczniom szkół podstawowych nr 15 i 18 w Jaworznie na zgłębianiu komunikacji. Nieco innej, niż ta, którą posługujemy się codziennie.

Szkoła Podstawowa nr 18

Przyglądaliśmy się wspólnie potrzebom i uczuciom obu stron rozmowy, temu co otwiera i co zamyka komunikację. Szukaliśmy sposobów na usłyszenie siebie nawzajem bez ocen i ataków, które zastępowała otwartość i wzajemne zrozumienie. Uczestnicy warsztatów mówili o sobie, używali komunikatu „ja” jednocześnie wsłuchując się w komunikat płynący od rozmówcy.

Skończyliśmy z uśmiechami na twarzach, z radością i nadzieją na to, że zmiana zaczyna się od nas samych. Czy przełoży się ona na zmianę wokół nas? Mamy nadzieję, że tak.

Szkoła Podstawowa nr 18

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i gotowość do otwartości. Życzymy im, aby wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów służyły im w przyszłości.

Warsztaty te bazowały na metodzie 5 krzeseł, która poprzez wykorzystanie pięciu krzeseł symbolizujących różne postawy, pomaga lepiej zrozumieć nasze emocje i potrzeby oraz emocje i potrzeby innych. Dzięki temu zwiększa się możliwość osiągnięcia porozumienia. Metoda ta pozwala na lepsze zrozumienie ludzkich zachowań, myśli i emocji, co jest niezmiernie wartościowe w świecie pełnym wyzwań, niepewności i ciągłych zmian.